logo

Yıllar Önce Çizilmiş Yaşayan Efsaneler

Bütün bir nesli büyüleyip kendilerine hayran bırakan iki çizgi film karakterleri vardır: Tsubasa OZORA ve Kojiro HYUGA…

Yıllar sonra bu çizgi filmi bir televizyon kanalında tesadüfen izlediğimde onların Cristiano RONALDO ve Lionel MESSİ ile olan inanılmaz benzerliklerini fark ettim ve tekrar beğeniyle izlemeye koyuldum. İzlemeye devam ettiğim her dakikada da bu yapımı hayata geçirenlere imrendim. Zira yıllar öncesinde yayınlanan bir çizgi filmin 2 ana karakterinin, günümüzde çok genç yaşta efsane olmuş 2 futbolcuyla, 2 yaşayan efsane ile olan benzerlikleri ve bir bakıma çizgi filmin gerçek olması beni çizgi filme daha da hayran bıraktı.

Zaten Tsubasa ilerleyen bölümlerde (2002 yılı civarı) 20’li yaşlara ulaşmış ve çizgi filmde Katalonya olarak tabir edilen ancak Barcelona olduğu her halinden belli olan İspanyol ekibine transfer olmuştu. Hyuga ise yine aynı bölümlerde çizgi filmde Pyuvente şeklinde nitelendirilen ve bu takımın da Juventus olduğu belirgin bir şekilde hissedilen İtalyan ekibine imza atmıştı. Sonraki bölümlerde ne oldu bilemiyorum ancak son izlediğim bölümlerde Tsubasa Katalonya B Takımı’nda kaptan olarak oynuyor ve Rivaldo’nun formasını ele geçirmeyi hedefliyordu. Hyuga ise çoktan Pyuvente A Takımı’nın ilk 11’inde kendisine yer bulmuştu bile. Tabi bu iki oyuncunun Japonya milli takımında birlikte oynadıkları da düşünüldüğünde, aynı milli takım formasını giyme şansının çizgi film efsaneleri ile yaşayan efsaneler arasındaki tek belirgin fark olduğu göze çarpıyor.

Ronaldo ve Hyuga
Her iki futbolcu da hırçın yapıları, net ve sert şutları, inanılmaz hızları ve çalımları, duran top ve hava topu yetenekleri, asla pes etmemeleri, forvet hattında ve kimi zaman kanatta görev yapmaları, takımlarının liderleri olmaları, çoğu zaman başlarına buyruk hareket etmeleri ve genellikler bireysel futbol oynamalarının yanı sıra uzun boyları ve yakışıklılıkları ile birbirlerine inanılmaz derecede benzemektedirler.

Messi ve Tsubasa
Bu iki futbolcu ise daha sakin ve uzlaşmacı yapıları, takımlarını ateşlemede tam bir lider olarak görev yapmaları, fizik kurallarını hiçe sayan çalım ve şutları, inanılmaz teknikleri, kaptan olmaları, forvet hattından ziyade forvet arakası olarak görev yapmalarına rağmen çok skorer birer oyuncu olmaları, tam bir takım oyunu sergilemeleri, her daim takımlarını ayakta tutmaları ve neredeyse hiç durdurulamamaları açısından benzerlikler göstermektedirler.

Çizgi filmin yapımcıları ve çizerleri hala hayatta mıdır ve bu benzerlikten mutluluk duymuşlar mıdır bilemiyorum ancak yıllar önce hayata geçirilmiş ve yayınlanmış çizgi film karakterlerinin bu gün hemen hemen birebir kopyalarını gerçek hayatta izlemek inanılmaz bir keyif.

Tıpkı çizgi filmi tam zamanında izlemeye yetiştiğim gibi, yıllar önce çizilmiş ve gerçekleşmiş bu iki yaşayan efsaneyi canlı canlı ve genç yaşta izleme şansına erişen jenerasyondan olduğum için de ayrı bir mutluluk duyuyorum.

Şenol GÜNECİ

Comments are closed.